Tyskland: Overvejer stimuli gennem skyggebudget

Udgivet den 09-09-2019  |  kl. 22:41  |  

Den tyske regering overvejer at stimulere landets økonomi ved at øge statsgælden ad bagvejen gennem et slags skyggebudget.

Det skriver Reuters mandag med henvisning til tre unavngivne kilder med kendskab til sagen.

"Bagvejen" til den øgede gældsætning skulle være skabelsen af uafhængige statsagenturer, der uden om strikse regler i den tyske budgetlov, kan udstede obligationer og låne penge i markedet. Ellers ville det kræve to tredjedeles flertal i parlamentet at ændre budgetreglerne.

Ved at skabe de omtalte investeringsagenturer vil Tyskland kunne drage nytte af historisk lave låneomkostninger, da landets statsrenter for tiden er negative, og investere yderligere i infrastruktur i og den grønne omstilling.

- Norge har sin olie, Tyskland har sin kreditvurdering. Det er som en national ressource, siger en af kilderne til Reuters med henvisning til, at de sikre tyske statsobligationer er så attraktive, at investorerne har tvunget renten i minus.

- Hvis styret fornuftigt, kunne et uafhængigt offentligt investeringsagentur tilmed tjene penge ved at påtage sig ny gæld.

Tyskland har et gældsloft, som tillader et statsunderskud på 0,35 pct. af BNP. Det er markant lavere end kravene til medlemmerne i eurozonen. Ifølge Reuters svarer det til 12 mia. euro om året, men når der justeres for blandt andet vækstrater, betyder det, at Berlin kun kan øge gælden med cirka 5 mia. euro om året.

Alt i mens vurderes det, at landets investeringsbehov i den offentlige sektor, ifølge den statsejede udviklingsbank KfW, at være på 138 mia. euro.

Hvis Tyskland følger eurozonens regler - om maksimalt statsunderskud på 1 pct. af BNP, hvis gælden sat i forhold til BNP er under 60 pct. - så ville landet kunne øge underskuddet på budgettet til 35 mia. dollar om året, skriver Reuters.

/ritzau/FINANS

Sten Blindkilde

Tags:  macro❯  Eurozonen❯  Tyskland❯ 

Seneste nyheder

17:49 Europa/lukning: Ericsson blev sendt i skammekrogen mens Novo og Burberry lyste op
17:47 Tørlastindeks falder for ottende dag i træk
17:09 Fredagens obligationer: Opmuntrende aktivitetsindeks fra Europa sendte renten lidt op
17:04 Fredagens aktier: Novo sendt i fuldt firspring oven på lovende fedmedata
17:02 Novos markedsværdi steg 183 mia. kr. efter stærke fedmedata
16:02 USA: Michigan-indekset nedrevideret i endelig opgørelse
15:52 USA/åbning: Kommer sidelæns fra start - Meta går frem
15:49 Amerikansk erhvervstillid skuffer drevet af servicesektoren
15:36 Sydbank om Novo: Fuldstændig fair kursreaktion på stærke vægttabsdata
14:40 Amerikansk softwareselskab overrasker positivt og stiger 17 pct. i formarkedet
14:25 USA/tendens: Markedet ses falde fra rekordniveau - Boeing skuffer
13:17 American Express venter vækst og rekordresultater igen i 2025
12:34 Europa/middag: Modehuse går til tops sammen med Novo og norsk forsikringskoncern
12:14 Novo imponerer med vægttabsdata: "Det her kan vende stemningen i aktien"
12:05 Obligationer/middag: Renten kravler højere oven på opmuntrende aktivitetsindeks
11:59 Novos nye håb viser vægttab på 22 pct. - aktien tordner op
11:47 Novo stryger til vejrs efter stærkt vægttab med Amycretin
11:36 Aktier/middag: Behersket optimisme efter lille åbning fra Trump - Novo over kurs 600
10:57 Danske Bank: Skelsættende amerikansk regnskabsuge i vente med Tesla, Meta og Apple
10:46 Euro styrkes efter opløftende nyt fra indkøbscheferne