Råvarer: Gaspriserne letter efter lækager på Nord Stream 1 og 2
De europæiske gaspriser stiger tirsdag, samme dag som der er fundet hele tre lækager på gasrørledningerne Nord Stream 1 og 2.
Den europæiske naturgas koster tirsdag eftermiddag til 183,80 euro for en megawatt-time mod 173 euro mandag eftermiddag.
Priserne har dog i længere tid været meget volatile, og sidste uge blev gassen handlet til alt mellem 175,50 og 199 euro for en megawatt-time.
Tirsdag er der bekræftet to lækager to Nord Stream 1-gasrørledningen og én lækage på Nord Stream 2, skriver Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet i en meddelelse.
Som konsekvens deraf har Energistyrelsen bedt Energinet om at hæve beredskabsniveauet for el- og gassektoren i Danmark.
Det vides ikke, hvordan lækagerne er opstået. Nord Stream beretter ifølge Bloomberg News, at der er tale om skader "uden fortilfælde", og at det for nuværende ikke er muligt at sige, hvornår de kan repareres.
Begge gasrørledningerne løber fra Rusland til Tyskland. Nord Stream 1 har dog været lukket siden september, mens Nord Stream 2 aldrig har været taget i brug - begge som konsekvens af Ruslands invasion af Ukraine.
.\\˙ MarketWire
Tags: Natural Resources❯
Mest læste lige nu
Seneste nyheder
- 1 af 1182
- næste ›